28 kişiyi tek kurşunla infaz edip şükür namazı kılmışlar

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
150,226
Tepkime puanı
0
hizbullah-300x167.jpg

Diyarbakır’da Hizbullah adına 48 silahlı eylemde 28 kişinin öldürülmesi, 14 kişinin yaralanması, 1 kişinin kaçırılması ve 4 aracın yakılması eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay’ca onanan üç tetikçinin daha serbest kaldığı ortaya çıktı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, tetikçilerin tek kurşunlu infaz sonrası ‘şükür namazı’ kıldıkları belirtildi. Hizbullah’ın askeri kanadında tetikçilik yapan Bilal Soytaş, Sadun Çiğdem ve Fırat Nart, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nce ‘anayasal düzeni silah zoruyla yıkmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

Mahkeme sanıkların işledikleri cinayetleri 780 sayfalık gerekçeli kararında delilleriyle tek tek açıkladı. 28 cinayetin aydınlatıldığı gerekçeli kararda Hizbullah’ın genel ve örgütlenme yapısına dair bilgilerin yanı sıra örgütle ilgili şu tespitlere yer aldı: “Askeri kanattaki şahıslar yaptıkları her eylemden sonra şükür namazı kılarak kendilerini daha bağlayıcı hale getirirler, eylemi Allah rızası için yaptıklarına inanırlar. Örgüt evinde nöbet tutarlar. Eylem talimatları direkt örgüt liderinden alınır. Bu faaliyetlerin yürütülebilmesi amacıyla ülke genelinde; kaçırma, sığınak, gardiyan, öldürme gömme, sorgu ekipleri oluşturulmuştur.”Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAKP ve Hizbullah’tan ‘dostane çözüm’: 23 kişiyi katledenler serbest bırakıldı​

    d32 kişiyi infaz eden ekipten iki Hizbullahçı tahliye edilmiş​


Son dönemde geçmişte silahlı eylemlere de katılan çok sayıda Hizbullahçının serbest kaldığı ortaya çıkmıştı.
 
Üst